Jdi na obsah Jdi na menu
 


První a druhý den

Vyjeli jsme v sobotu 14.dubna 2007 z Hodonína od budovy PVT v 8:00 hod. Jeli jsme směrem na Brno, Prahu a hraniční přechod v Rozvadově. Pokračovali jsme přes Německo, Belgii a cca ve 3:00 ráno jsme dojeli do přístavu v Calais ve Francii. Prošli jsme pasovou kontrolou a měli jsme se nalodit na trajekt v 6:30, jenObrazekže jim naše objednací číslo vypadlo ze seznamu, tak jsme čekali na parkovišti na trajekt v 8:30, ale před tím jsme museli znovu na pasovou kontrolu.

Na trajektu to byla nádhera, nejenže to byla obrovská a krásná loď se jménem Berlioz, ale mám ráda moře a tak jsem celou dobu strávila a horní palubě a pozorovala moře a okolní lodě. Nejkrásnější ovšem bylo příjezd k pobřeží Britských ostrovů. Pohled na útesy Doveru je opravdu nezapomenutelný.

ObrazekTo už jsme se nacházeli na území Velké Británie, posunuli jsme si hodinky o hodinku zpátky a vydali se vstříc novým zážitkům. Cesta z Doveru do Londýna trvá asi 3 hodiny. Autobus nás zavezl do centra - k Tower Bridge, pak odjel (měl povinnou přestávku 8 hodin) a my jsme byli odkázáni na vlastní nohy.

První jsme si prohlédli Tower Bridge, ze kterého jsme měli pohled na ceObrazekntrum města jako na dlani. Z mostu jsme měli také pohled na válečnou loď Belfast - trvale ukotvenou při břehu Temže (Thames) a je z ní nyní muzeu (neměli jsme ovšem příležitost ho navštívit). Pak se někteří z nás rozhodli pro prohlídku

Tower of London. Zde je nejnavštěvovanějším místem Obrazektrezor s královskými korunovačními klenoty. Nachází se zde také sedm krkavců, o kterých se tvrdí, že pokud tu nebudou padne monarchie. Já jsem samozřejmě nemohla odolat a nechala jsem se vyfotit s "beefaeterem", kteří tu dělají průvodce.

Po prohlídce Toweru jsem prošli kousek města, při čemž jsme viděli doky sv. Kateřiny, kde kotví jachty velmi vlivných lidí, dále jsme pak pokračovali na Tower Hill, kde v historii docházelo k popravám, Obrazekavšak dnes se tam nachází jedna ze stanic vláčku, kterým jsme měli v plánu jet do části Lewisham, odkud se kousek nachází Národní námořní muzeum (National Maritime Museum). Zde se nachází expozice nejrůznějších plaveb anglických mořeplavců, modely lodí a také hry, kde jsem si mohli vyzkoušet vytvořit tornádo či vyhrát námořní bitvu.

ObrazekMuzeum se nachází v Greenwich, kde je také královská observatoř s muzeem královského astronoma a nultým poledníkem. Teda aspoň si to tak myslím :-). Další krásnou "zvláštností" na Anglii jsou její parky (mezi nejznámější patří Hyde Park, St. James´ Park, Greenwich Garden a další), některé z nich mají dokonce přes 3 km. Ve všech těchto parcích tráví svůj volný čas všichni Londýnčané, kteří je ovšem nezanechávají v dezolátních stavech jako u nás.

Pak jsme již jeli do rodin. Bydlela jsem se dvěma klukama a jednou holkou u rodiny ObrazekBoyce (Tracie and Dave).

Třetí den jsme dopoledne nejdřív podnikli okružní jízdu Londýnem a pak nás autobus vysadil u Md. Tussaud's Museum (muzeum voskových figurín). To byl úžasný zážitek. Byla tam spousta figurín jak ze současnosti, tak z historie - B. Pitt s A. Jolie, C. Farrell, A. Hitler, královská rodina a pak to, co mě nejvíc fascinovalo a učarovalo - Robbie Williams a Piráti z Karibiku :-). ObrazekNo prostě skvělé. Pak jsme viděli muzeum Sharlocka Holmese, ale dovnitř jsme se nepodívali z nedostatku času.

Pak opět následovala jízda po Londýně, zastavili jsme i u památníku prince Alberta, který mu nechala postavit manželka - královna Viktorie. Pak jsme měli možnost vybrat si ze tří skutečně obrovských muzeí a navštívit je. Výběr byl mezi Přírodovědným muzeem, Technických muzeem a Muzeem královny Viktorie a prince Alberta. Já jsem se rozhodla pečlivě prozkoumat přírodovědné muzeum a výsledek stál skutečně za to. Byl to šíleně obrovský komplex rozdělený do několika částí (dinosauři, Obrazekčlověk, savci, ptáci, horniny a nerosty, rostliny, planeta Země aj.). Nejprve jsem šla omrknout dinosaury, kteří byli zřejmě největším lákadlem tohoto muzea. Tato kompozice byla opravdu rozsáhlá, sice jsem si o těchto předcích dnešních zvířat moc nepočetla, protože má angličtina ještě není tak pokročilá, ale pohled na kostry a makety byl Obrazekvskutku krásný. Celé muzeum bych hodnotila jako nádherné a přínosné pro jedince všech generací.

Cestou do našich "domovů" jsme se stavili ještě u katedrály sv. Pavla, kde se mimo jiné konala také svatba lady Diany a prince Charlese. V parčíku u katedrály jsem se nechala vyfotit u telefonní budky, která bez pochybů k Anglii patří.

Čtvrtý den byla v plánu návštěva univerzitního města Cambridge. Tady jsme se nejdříve podívali do Round Church (kulatý kostel), jehož Obrazekzajímavostí byl kruhový půdorys. Pak jsme pokračovali prohlídkou jednou z nejstarších univerzit, která čítá 32 kolejí. My jsme navštívili St. John's College, která nepatří mezi největší, ale nám se tam i tak líbilo, proto jsem se rozhodla pokračovat svá studia právě v Cambridgi :-). Ve městě jsme dostali rozchod na nákupy. Obrazek

Odpoledne jsme se vrátili do Londýna a pokračovali prohlídkou British Museum. Muzeum je rozděleno do několika sektorů podle kontinentů a letopočtů. Uprostřed muzea se nachází "zastřešené náměstí", kde je obchod se suvenýry a čítárna. Asi nejnavštěvovanější expozicí muzea jsou mumie a taková ta deska (nevím, jak se jmenuje), která sloužila k rozluštění egyptských hieroglyfů.

ObrazekVečer následovala procházka nočním Londýnem, při níž jsme prošli čínskou čtvrť China Town a čtvrť Soho a skončili jsme u památníku Kleopatry, kde na násčekal autobus.Obrazek

Pátý den (středa) jsme vyjeli z Londýna a vydali se na Obrazekjih. Ve Willingtonu (nebo tak nějak se to jmenovalo) jsme se podívali na Long Mana - obrys muže (vysoký několik desítek metrů) vytesaný ve skále. Pak jsme jeli do přímořského letoviska Eastborn, kde jsme si na pláži nasbírali kamínky na památku. Do tohoto města odjíždí většina bohatší vrstvy Angličanů dožívat poklidné stáří.Obrazek

Odpoledne jsme strávili v Brightonu, ale před tím jsme ještě navštívili nejvyšší vrchol bílých útesů - Beachy Head, kde hodně lídí páchá sebevraždy. A zrovna, když jsme tam byli my, tak policie vytahovala tělo jednoho sebevraha. V Brightonu jsme podívali do podmořského muzea Sea Life. Tam se mi moc nelíbilo, bylo to na můj vkus moc tmavé a divně to tam "vonělo", takže mě to moc Obrazeknenadchlo. Následovala prohlídka města - Royal Pavillon v indickém stylu, takže si to představte, no prostě angličtí panovníci nevěděli co s penězi a měli zvláštní vkus - no coment! No a potom následovala má nejoblíbenější činnost - NÁKUPY. Nakoupili jsme dárečky a vrátili se do Londýna.Obrazek

Šestý den, poslední den v Londýně, jsme Obrazektrávili procházkami po městě. Viděli jsme královskou koňskou stráž, Houses of Parlament s Big Benem. Prošli jsme St. James's Park, který slouží i jako malá zoo, a dostali se k Backingham Palace. Vyfotili jsme se stráží prince Charlese a také si prohlédli královské ševcovství, kde se již po staletí šijí boty pro královskou rodinu. Dostali jsme se na náměstí Piccadilly ObrazekCircle, kde jsem si dala po dlouhé době zmrzku - byla fakt výborná. Ještě jsme byli na Trafalgar Square a tam dostali rozchod, během něhož jsme se opět Obrazekvětšina vydali na nákupy. Objevili jsme také chodník slávy. Těsně před odjezdem jsem naposledy prošli Caven Garden - náměstí s obchody a stánky. No a to bylo naše rozloučení s Londýnem. Nasedli jsme pak už jen do autobusu a vydali se směr domů. Na trajektu jsme jeli v noci a tak jsme měli nádherný pohled na přístav Dover. Domů jsme se vrátili sedmý den v pátek v osm hodin večer.